Podíváme se, jak naše základní myšlenková mapa energie může vypadat a povíme si o ní něco víc.
Pokud se na myšlenkovou mapu energie podíváte, zjistíte, že má jednoduchou strukturu. Uprostřed je nápis energie, který se rozděluje na dvě větve: bere (žrouti energie), získám (zdroje energie).
Větve bere a získám se dále rozdělují na 4 podvětve:
1) zdraví
2) vztahy
3) práce
4) myšlenky
A ty se dále rozdělují na konkrétní zdroje a žrouty energie.
Tuto myšlenkovou mapu můžete brát jako inspiraci. Není nutné dodržovat přesnou strukturu. Můžete si klidně udělat 8 svých podvětví nebo také žádnou – záleží jen na vás, jak si svou mapu vytvoříte. Důležité je nenechat se ničím moc svazovat.
Účelem této mapy je vytvořit si ucelený přehled o věcech, lidech, činnostech…, které vám energii berou nebo které vám naopak energii dávají. A až budete mít tento přehled vytvořený, můžete začít pracovat na tom, jak konkrétní žrouty energie co nejvíc eliminovat a jak naopak pracovat se svými dárci energie tak, aby vám do života přinášeli ještě víc energie než doposud. To je pravý účel myšlenkové mapy energie: Vymyslet, jak odstranit co nejvíce žroutů energie a jak získat co nejvíce dárců energie.
Možná se vám myšlenková mapa nebude chtít tvořit a zkusíte si udělat pouze rychlý přehled žroutů a dárců energie ve vaší hlavě. To však není ideální přistup. Pokud si totiž budete myšlenkovou mapu kreslit, budete i o konkrétních věcech ve vašem životě mnohem více přemýšlet a také si tyto konkrétní věci mnohem více uvědomíte. Nebudete také přeskakovat od jednoho žrouta energie k druhému, ale budete schopni se podrobněji zamyslet nad každou informací a nad tím, jak co nejvíce žroutů energie ze svého života odstranit.
Myšlenková mapa, která je znázorněna na obrázku, je základní. Větve se mohou dále rozšiřovat do podskupin. Například větev: bere-vztahy-partner/ka-neshody může pokračovat u konkrétních neshod. Tzn., pokud se často se svým partnerem/kou hádáte kvůli financím, větev neshody se rozdělí na další větev finance. Pokud se hádáte kvůli tomu, že vás partner/ka nechápe, přidá se do neshod větev: nerozumí mi.
Zkrátka můžete si tvořit další podvětve. Nezapomeňte však hlavně na to, že nejdůležitější je vymyslet, jak konkrétně odstranit co nejvíc žroutů energie a popřemýšlet, proč mě vlastně určitá věc tak štve/bere energie.
Píši schválně odstranit co nejvíc žroutů, protože se vám nejspíše nepovede odstranit všechny žrouty. Na dvou příkladech ve stručnosti popíši, jak jsem s myšlenkovou mapou pracoval já.
Myšlenková mapa, která je znázorněna na obrázku, obsahuje i části mé myšlenkové mapy energie. Pokud se podíváte na větev získám a konkrétně do podvětve myšlenky uvidíte nápis: mám vážně problém?
A co nápis mám vážně problém pro mě znamená?
Před určitou dobou jsem na videu sledoval jednoho motivačního řečníka, který se ptal svého publika, jestli má někdo v publiku problém, ať zvedne ruku. V sále se zvedly skoro všechny ruce. Poté tento řečník ukázal fotku muže na vozíčku s tím, že pronesl: tento muž měl vážnou nehodu a skoro celý ochrnul. Tento muž může hýbat pouze hlavou. Chtěli byste být v jeho situaci? A poté se zeptal znovu publika: pořád si myslíte, že máte vážně problém v porovnáním s problémem tohoto muže? Tentokrát nezvedl ruku skoro nikdo. Když si člověk doopravdy uvědomí, v jaké situaci se muž na vozíčku nachází, většina problémů se začne zdát naprosto banální. Důležité však je, tuto situaci si vážně uvědomit. Proto když mám občas pocit, že mám nějaký problém nebo se mi něco nedaří, vzpomenu si na tuto situaci (a hlavně si tuto situaci vážně uvědomím) a hned se mi moje problémy zdají malicherné.
V části myšlenkové mapy naleznete i mezi žrouty energie neshody s partnerem/kou. Je pochopitelné, že se lidé občas na něčem neshodnou, ale pokud se jedná o opakované hádky, můžeme se zaměřit na konkrétní důvody a přemýšlet, jak těmto hádkám zabránit.
A jak takové řešení hádek probíhalo u mě?
Když jsme já a moje manželka společně vařili, vaření ve většině případů končilo hádkou. Zkrátka, manželka by mě u vaření skoro zabila a já ji taky :).
Problém máme, ale jaký je vlastně důvod, proč jeden druhého nemůžeme u vaření vystát?
U nás je tento důvod jednoduchý. Já rád dělám věci v klidu a systematicky, ale manželka je pravý opak. Vše dělá rychle a skáče od jedné věci k druhé. Během vaření mě chce neustále zrychlovat, jenže já funguji jinak – neumím dělat věci nesystematicky a tak rychle, jak si manželka představuje. A když manželka vidí, jak jsem u vaření zpomalený (z jejího úhlu pohledu) a chci věci dělat jinak, než si ona představuje, začnu ji štvát. A manželka zas naopak tímto svým způsobem práce štve mě. Problém je tedy v našich povahách a změnit zrovna tyto rysy je těžké a hlavně, ani jednomu z nás by se do toho nechtělo :).
Takže jsme našli nejlepší řešení a to: nevařit spolu a pokud jeden z nás vaří, ten druhý nemůže být ani v kuchyni, protože by začal dávat nevyžádané rady. Naštěstí u nás vaří hlavně manželka a já jsem se naučil ji u vaření raději ani nepozorovat (protože už i pohled na to, jakým způsobem vaří, mě rozčiluje). Pokud vařím já, manželka na mě občas po očku pokukuje a z jejího pohledu je vidět, že mně chce skoro zabít 🙂 a někdy si zkrátka nevyžádané rady nemůže odpustit. Naštěstí, jak jsem psal, já nevařím často, takže problém s hádkami u vaření jsme vyřešili.
Jak vidíte na tomto příkladu, je dobré se zamyslet, z jaké příčiny naše problémy vychází.
Teď už vám zbývá jen vytvořit si svoji myšlenkovou mapu energie. Návod na to máte. Jak sami vidíte, nejedná se o nic složitého, ale výsledek v podobě zvýšení vaší energie a radosti se zaručeně dostaví. Uvidíte, že to stojí za to 😉