Učte se cizí slovíčka snadno a rychle pomocí obou mozkových hemisfér

Jak nezapomínat a pamatovat si vše napořád

JAK NEZAPOMÍNAT – už žádné učení pořád dokola

Když, jsem chodil do školy, často se mně stávalo, že jsem se něco naučil a za týden jsem se to mohl učit celé znovu, protože jsem si z toho skoro nic nepamatoval. Je zajímavé, že jsem nad tím vůbec nepřemýšlel a považoval jsem to za normální. Smířil jsem se s tím, že mám špatnou paměť a nic s tím neudělám.

Stává se vám, že se něco perfektně naučíte a za pár dní si z toho pamatujete jen polovinu? A chcete vědět jak tomu zabránit?

Důležité je pochopit, proč se to děje. Je to z toho důvodu, že nově uložená informace není dostatečně vtisknuta do paměti. K nejdůležitějšímu upevňování nové informace dochází během učení, několik minut po učení a během spánku.

Ale i když se budeme správně učit a kvalitně spát, i tak dojde k postupnému zapomínaní nově získané informace. Existuje tzv. křivka zapomínání a ta nám zjednodušeně říká, že nově získaná informace není příliš pevná a proto ji velkou rychlostí zapomínáme. Také nám říká, že pokud si nově získanou informaci během určité doby zopakujeme, dochází k výrazně pomalejšímu zapomínání. Důležitá je však doba, kdy si máme informaci zopakovat.

Byla, měřena procenta zapomínání po minutách, hodinách, dnech, týdnech, měsících…

Z výsledku se zjistilo, kdy dochází k výrazným paměťovým propadům a pokud víme, kdy dochází k těmto propadům, stačí nám vždy před dobou tohoto propadu učivo zopakovat.

K prvnímu propadu dochází velice brzy a je to už po několika desítkách minut po skončení učení, proto je důležité si učivo už v této době zopakovat.

Ideální doba opakování zjištěná měřením je 10 minut po skončení učení, další opakování po 24 hodinách, další po týdnu, pak měsíci a potom nám už stačí doba opakování jen po 6 měsících.

Délka opakování stačí asi 10 minut na každou hodinu učení. Myslím, že se nám opakování vyplatí víc, než se třeba po půl roce učit celou látku znovu s tím, že nová látka bude znovu podléhat křivce zapomínaní.

Někomu se může zdát, že opakování učiva je ztráta času, ale to už je na každém z nás jak dlouho a jak dobře si potřebujete novou látku zapamatovat.

Pokud ještě chcete vědět, jaké další faktory ovlivňují zapomínaní tak se je dočtete v knize: 9 Tipů k lepší paměti

Já jsem si dokázal tímto způsobem vybavit po 5 měsících Ludolfovo číslo na 5 000 desetinných míst (video zde). Nevybavil jsem si ho úplně přesně, asi každým 20. číslem jsem si nebyl jistý, ale stačilo mě několik hodin opakování a už jsem těch 5000 čísel mohl přednést i pozpátku. Taky vím, že pokud bych nedodržoval postupy opakování, tak bych z těch 5 000 čísel nevěděl nic.

Křivka zapomínání zkrátka existuje a působí na nás na všechny. Pokud si budeme informaci pravidelně opakovat před dobou propadu, tak si ji vždy bez problémů vybavíme.

Shrnutí: Pokud chcete předejít, abyste se tu samou látku učili pořád znovu, tak si ji pravidelně opakujte. V dobách 10 minut po skončení, po 24hodinách, po týdnu, měsíci a potom vždy 1x za půl roku. Délka opakování stačí 10 minut na každou hodinu učení.

Znáte 9 snadných tipů k lepší paměti ? >> Zjistíte je zde <<

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  •  
     
  • Kontakt

    Tel. 739 619 543
    vaclavposolda@pametauceni.cz