Často dostávám dotazy na nové zázračné metody učení, převážně cizích jazyků. Ve většině případů se jedná o podvody. Mám pro Vás video, ve kterém se můžete podívat, jak vypadají 2 podvodné stránky. Zároveň se také dozvíte návod, pomocí kterého budete schopni tyto stránky snadno sami odhalit.
Kdo by se nechtěl za 14 dní naučit plynule anglicky, německy nebo španělsky? A jde to vůbec se za 14 dní naučit cizí jazyk? Posledních několik roků se objevují speciální výukové metody učení cizích jazyků, které tvrdí, že jsou schopny člověka během dvou týdnů cizí jazyk naučit.
Jak už asi tušíte, jedná se o podvodné stránky, jejichž účelem je pouze vylákat z důvěřivých lidí peníze. Na jednu stranu bychom si mohli říct, že pokud někdo uvěří, že se jde naučit cizí jazyk za 14 dní, tak musí být naivní. Paradox však je, že existují různé metody, díky kterým se můžeme naučit cizí jazyk mnohonásobně rychleji, ale my tyto metody můžeme jen těžko rozlišit od podvodných metod. Za zmínku také stojí říci, že existují i lidé, kteří jsou schopni naučit se cizí jazyk i během čtrnácti dní.
Důkazem mohou být například bratři Michael a Matthew Youldenovi, kteří se během sedmi dní naučili maltštinu. Maltština je navíc velice složitý jazyk na naučení, protože je naprosto odlišná od ostatních jazyků. To však nedělalo Michaelovi a Mattheowi žádný problém. Oba bratři totiž patří mezi polygloty a ovládají více než 20 cizích jazyků.
Pro polygloty je učení se nových jazyků mnohem snadnější, jejich mozek je na učení jazyků díky jejich dlouholetým zkušenostem „trochu upraven“, takže se učí cizí jazyk mnohem snadněji než většina lidí. Pro nás je prakticky nemožné naučit se cizí jazyk během tak krátké doby, takže si o takovém výkonu můžeme nechat jen zdát.
Vrátíme se však k podvodným stránkám, které nám slibují naučení cizího jazyka za velice krátkou dobu. Tyto podvodné stránky mohou vypadat na první pohled důvěryhodně, a to je nejspíš důvod, proč se stále najde spousta lidí, kteří se nechají nalákat, a nakonec si produkt prodávaný na stránce objednají. Samozřejmě po objednání člověk nic nedostane, nikomu se nedovolá, na své emailové dotazy nedostane odpověď a zbude mu pouze oznámit tento podvod na polici nebo ČOI. Policie nebo ČOI na tyto stránky také upozorňují, ale vzhledem k tomu, že jedna z těchto podvodných stránek funguje v České republice už více než 3 roky, je zřejmé, že zrušení takových stránek je asi komplikovanější, než se může zdát.
Informace z článku můžete samozřejmě použít na ověření stránek s jakoukoliv tématikou, protože podvodné stránky mají vždy podobné znaky.
Prvním znakem, že se jedná o podvodnou stránku, je, že všechny odkazy z „vědeckého magazínu“ nás přesměrují na prodejní stránku.
Na podvodnou stránku se totiž většinou dostaneme nepřímo. V internetovém vyhledávači si zadáme určité spojení, například: jak se naučit cizí jazyk a náhodou se dostaneme na stránku magazínu, který se zabývá vědeckou tématikou. Tento magazín vypadá neškodně a často obsahuje popisky různých metod učení cizích jazyků. Problém je, že se nejedná o skutečný magazín, ale v člověku má tato stránka navodit takový dojem. Pokud však na této stránce na cokoliv klikneme, budeme už odkázání na prodejní stránku, kde si můžeme objednat nějaký „zázračný kurz“. Pokud se tedy dostanete na stránku „vědeckého magazínu“ a v horním menu stránky vám nejde kliknout na různé podstránky typu počasí, technologie… a nebo jste po kliknutí na jakoukoliv položku v menu přesměrování na prodejní stránku, s největší pravděpodobností jste se dostali právě na podvodnou stránku.
Zajímavé také bývá podívat se na komentáře.
Často tyto podvodné stránky obsahují Facebookové komentáře se spoustou pozitivních ohlasů. Pokud však zkusíte na tyto falešné Facebookové profily reagovat, například dát like nebo odpovědět, vůbec nic se nestane. Tyto falešné komentáře mají také nastavenou funkci posouvání data. Každý den se tedy u nich posouvá datum, aby stránka vypadala aktuálně.
Podvodné stránky vždy využívají nátlakové akce
To znamená, že v zrovna v ten den, když dojdete na podvodnou stránku, narazíte na speciální akce a máte možnost získat kurz za výhodnou cenu, ale tato možnost většinou během několika hodin končí. Často se také na stránce vyskytuje odpočítávání, kolik hodin/minut zbývá do konce akce. Také se muže stát, že pokud chcete stránku opustit, vyskočí na vás při odchodu nabídka, kde máte možnost získat uvedený kurz s ještě větší slevou.
Podvodné stránky jde také poznat podle obsahu textu. Člověk by však měl být obezřetný, protože podvodné stránky většinou obsahují text, který se skládá z polopravd. Stránky mohou používat například i jména lidí, kteří mají opravdu excelentní výsledky v oblasti učení se jazyků a ovládají mnoho jazyků a na internetu lze o těchto lidech najít spoustu informací, ale jejich jména tyto podvodné stránky jen zneužívají ve svůj prospěch. Na stránkách se také často dočtete o neurolingvistickém programování, hypnóze atd.
Garance kdo ji slibuje?
Další věc, na kterou by si měl dat člověk pozor, je domněnka, že pokud nám nebude metoda fungovat, můžeme využít 14tidenní garance vrácení peněz. Je sice pěkné, že na prodejní stránce najdeme krásný certifikát, který slibuje garanci vrácení peněz, ale kdo nám tuto garanci vlastně slibuje? A jakou máme jistotu, že tato garance bude dodržena? Pravda je, že tyto podvodné společnosti fungují tím způsobem, že mají internetové stránky přeložené do mnoha dalších jazyků a pokud se najde větší množství nespokojených zákazníků nebo dojde k zakročení ČOI nebo policie, dojde k opětovnému vytvoření podobných stránek.
Z tohoto důvodu na podvodných stránkách nenalezneme žádnou odpovědnou osobu a pokud ano, jedná se o osobu se smyšleným jménem. Ve většině případů tyto stránky neobsahují také obchodní podmínky a pokud je na stránce přece jen najdeme, s největší pravděpodobností nebudu přeloženy do češtiny, případně jejich překlad bude obsahovat spoustu gramatických chyb.
A rada na závěr. Pokud stránky obsahují fotografie například od spokojených zákazníků, není nic jednoduššího než si fotografii ze stránky uložit a poté použít jakýkoli online nástroj nebo internetovou stránku, která nám odhalí původ fotografie. Ve většině případů zjistíme, že Jan Novák, který si uvedenou metodu tak pochvaluje, se ve skutečnosti jmenuje Amadej Marcinkowski a fotka paní Lucie Zlaté je fotka zakoupená u některé z fotobank.
Na konci je také vhodné říci, že některé z těchto znaků jsou občas k nalezení. Čím více těchto znaků však na stránce objevíme, tím budeme mít větší jistotu, že se může jednat o podvodnou stránku.