Také se vám občas stává, že se s některými lidmi nejste schopni na ničem shodnout? Určitě si také vzpomenete na situace, když se snažíte někoho přesvědčit o tom, že váš názor je správný, a ten druhý člověk není schopen uznat, že máte pravdu. Je vám to povědomé?
Všeobecně hádky a neshody našich názorů s názory jiných lidí jsou způsobeny převážně tím, že máme rozdílné životní hodnoty, jiné zkušenosti a nebo máme problémy s našim egem.
O životních hodnotách tento článek není, tak si je probereme jen okrajově. Každý máme svůj žebříček životních hodnot. Některé hodnoty jsou pro nás velice důležité a jiné méně. Pokud máme na prvním místě v žebříčku hodnot například rodinu, budeme se snažit dělat vše proto, aby byla rodina spokojená. Naopak člověk, který má na prvním místě v žebříčku hodnot peníze a rodinu až vespod svého žebříčku hodnot, nebude toužit po zakládání rodiny a bude se soustředit na získávání peněz.
Tento rozdíl mezi hodnotami bývá nejvíce poznat v pubertě, kdy dítě dospívá a začíná si tvořit svůj vlastní žebříček hodnot, ale rodiče se dítěti snaží neustále vnucovat svoje hodnoty. Je pravděpodobné, že lidé kteří mají odlišné hodnoty se nemohou názorově shodnout, tedy nemohou si dostatečně rozumět.
Vrátíme se, však zpátky ke kritickému myšlení. Co to je kritické myšlení? Je to schopnost nepodléhat našemu prvnímu dojmu, nepřebírat bezmyšlenkovitě jiné názory, ale vytvořit si vlastní názor na základě vědomostí a zkušeností jak vlastních, tak jiných důvěryhodných osob i zdrojů.
Důležité zde je získat nadhled a vážně se snažit vidět věci i z jiných úhlů pohledu. To nám pomůže k tomu získat nadhled a odosobnit se od našich názorů a můžeme se snažit zpochybňovat i naše názory.
A proč zpochybňovat naše názory? Protože i naše názory se během života mění. V deseti letech jsme měli jiné názory než v patnácti a v patnácti jiné než v osmnácti… A každý jsme se během života už mnohokrát spletli, tedy je šance, že se pleteme i teď.
Můžeme tedy předpokládat, že se celý život budou naše názory měnit, takže čím více budeme otevřeni názorům jiných lidí, tím více můžeme být myšlenkově bohatější. Proto je tedy nesmysl snažit se za každou cenu prosazovat před ostatními lidmi svoje názory, pokud s jistotou nepochopíme, jaký názor mají ostatní lidé.
Osobně se na tuto situaci dívám tak, že ať se radši stokrát ukáže, že jsem se spletl a ten druhý člověk měl pravdu a jeho názor byl lepší, než kdybych měl jednou pravdu já. Protože pokud se stokrát spletu a uvědomím si, že druhý člověk měl pravdu, znamená to, že jsem zas myšlenkově bohatší, ale pokud bych měl stokrát pravdu já, nic by mi to nepřineslo. Proto je dobré odhodit své ego i své názory a snažit se poslouchat rozdílné názory a myšlenky.
To samé platí i u učení se novým dovednostem, poslouchání kontroverzních témat atd. Je zde však jedna důležitá věc, a to zda existují důkazy nebo vědecké studie, které by mohly určité téma potvrdit. Protože to, že nám některé názory a informace dávají smysl, neznamená, že musí být pravdivé. Proto je vždy důležité nezaujatě posuzovat konkrétní informace z více spolehlivých zdrojů.
A teď se nám to ještě více zamotá 🙂 Bylo prokázáno, že člověk, který má určitý názor, se vždy snaží vědomě i podvědomě hledat důkazy toho, že jeho názor je pravdivý a naopak důkazy, které jsou proti jeho názoru se snaží přehlížet. V dnešní době je také snadné najít mnoho zdrojů, které potvrzují snad jakýkoliv názor, a právě proto bychom se měli snažit dívat na informace vždy nezaujatě.
Kdybyste se mě před deseti roky zeptali, jestli existuje UFO, odpověděl bych, že ne. To však neznamená, že UFO je nebo není. To jen znamená, že jsem měl tento názor. Názor je však názor a pokud není něčím podložen, neznamená to, že je pravdivý.
Kdybyste se mě zeptali na tu samou otázku teď, odpověděl bych, že nevím. Existuje spousta dokumentů ve kterých je UFO spatřeno a existují i lidé, kteří údajně UFO viděli. Pravda však je, že existují i lidé, kteří lžou a chtějí na sebe upoutat pozornost a existují i lidé, kteří mají halucinace. V dnešní době existuje také hodně filmů ve kterých můžeme vidět tak dokonalé efekty, že se nedají rozeznat od skutečnosti. Netvrdím, že lidé, kteří viděli UFO, si vymýšlí, ale stejně tak nemůžeme tvrdit, že si nevymýšlí. Na druhou stranu je vesmír tak obrovský, takže šance, že by vznikla další obydlená planeta krom naší Země, tady určitě je. Takže proč by nemohli existovat i obyvatelé jiné planety?
Z kritického myšlení tedy plyne, že nemohu tvrdit, že obyvatelé jiných planet existují nebo neexistují – byl by to totiž jen můj názor, který by byl založen na základě mého přesvědčení, které nemusí být pravdivé. Na základě kritického myšlení tedy obyvatelé jiných planet mohou existovat, to však neznamená, že existují.
Myšlenka tohoto článku je, abychom se na vše nedívali jen z našeho úhlu pohledu, protože existuje i mnoho různých dalších úhlů. V dnešní době jsme ze všech stran „bombardování“ z TV i internetu mnohými nepravdami a polopravdami, a právě proto je důležité neustále trénovat své kritické myšlení. Tento tlak (často je také nazývaný jako debilizace) se bude stále více zvyšovat. A právě kritické myšlení je jedna z věcí, které nám pomohou se schopností vzdělávat se a rozlišovat podstatné od nepotřebných informací a nepropadnout tomu, co je nám určitým způsobem tlačeno do našich hlav. Zkrátka schopnost kriticky myslet je zásadní pro naši schopnost vzdělávat se i pro naši celkovou budoucnost. Jaký je váš názor na toto téma? Můžete ho vyjádřit do komentáře.
Znáte 9 snadných Tipů k lepší paměti ? >> Klikněte zde <<