Hádanka: Představte si dva naprosto stejné studenty, kteří mají stejné paměťové i psychické dovednosti a oba se učí tu samou látku. Je možné, aby se první student naučil látku za 2 hodiny a druhému studentovi to trvalo jen 1hodinu a 40 minut a pamatoval si to učivo lépe? Co myslíte, je to možné?
Samozřejmě je to možné.
A jak je to možné? Odpověď je jednoduchá rada, která zní: dělejte si mezi učením krátké pauzy!
Tyto pauzy dělejte po 30-50 minutách. Já osobně doporučuji po 50 minutách kvůli vyrušení ze stavu flow.
Já osobně jsem považoval pauzy za ztrátu času, dokud jsem neviděl výsledky různých studií. Ve všech studiích byly výsledky podobné. Po 30 minutách učení dochází k mírné únavě mozku a začínáme si pamatovat o trochu méně, než když s učením začínáte. Není to ale až tak dramatické, spíše je to docela zanedbatelné, ale zajímavé to začíná být po 50 minutách učení bez pauzy. To už vám začíná vaše paměť docela ochabovat a po 1 hodině učení bez pauzy vám klesne schopnost pamatovat si informace asi o 25 %, to znamená, že si pamatujete o čtvrtinu méně a s každou minutou dochází k dalšímu paměťovému poklesu. Pokud se učíte 2 hodiny bez pauzy, tak vaše schopnost ukládaní si informací do paměti klesne asi na 40% .
A proč se to děje? Nově získané informace potřebují určitý čas na lepší upevnění do paměti a k lepšímu upevňování a uspořádávaní dochází právě v těchto pauzách – ale nejen v nich. Kde ještě, se můžete dozvědět v knize zdarma.
Protože dochází během pauzy k ukládání a uspořádávání nových informací mysl by měla odpočívat. Takže činnosti jako hraní na PC nebo sledování televize nejsou vůbec vhodné, spíše se doporučuje doplnit trochu energie, ideálně vzít si třeba džus, banán, ale nic těžkého. Během pauzy pomáhá i klidná procházka, meditace nebo poslech klidné hudby. V podstatě se nedoporučuje nic, co by vás moc rozptýlilo nebo stálo velké soustředění.
To znamená, že pokud si budete dělat pauzy, naučíte se látku rychleji, lépe si budete pamatovat a nebudete tolik unavení.
Je to naprosto jednoduchá rada, o které, ale moc lidí neví nebo jí nedávají tak velkou váhu, ale vědecké studie mluví za vše.
Studujete? V tom případě by vám mohla pomoct tato kniha