Mnemotechniky jsou paměťové techniky nebo můžeme říct triky, jak si zapamatovat neuvěřitelné množství informací, které by byly běžným způsobem nezapamatovatelné.
Pomocí mnemotechnik si můžeme pamatovat např. čísla, karty, cizí slovíčka, jména lidí, prezentace… prakticky všechno.
Mnemotechniky jsou něco jiného než si číst text pořád dokola a čekat, až se vám vryje do paměti. Mnemotechniky se vám můžou zdát zvláštní nebo složité, ale opak je pravdou. Když je zkusíte, zjistíte, jak jednoduše si můžete věci pamatovat.
Mnemotechniky mají na svědomí všechny paměťové rekordy, které jsou v Guinessově knize.
Zajímavý rekord je například zapamatovaní si balíčku 52 kanastových karet za 12.74 sekund.
Další rekord, co stojí za řeč, je zapamatování si 551 ciferné číslo za 5 minut
Nebo zapamatování si 195 jmen a příjmení lidí za 15 minut.
Kdo z vás má problém třeba jen s pamatováním 2 jmen a příjmení? A teď si jich představte 195 🙂 všichni tito lidi mají podobnou paměť jak vy, akorát ji mají lépe vytrénovanou a znají mnemotechniky.
Mnemotechniky nejsou nic složitého a už po několika hodinách tréninku si o vás lidi budou myslet, že máte tu proslulou fotografickou paměť. Takže než někdo řekne, že mnemotechniky jsou blbost (některé vypadají hodně hloupě:) nebo že je nebude zkoušet, že je to divné, ať popřemýšlí, jestli zná jiný způsob, jak si může zlepšit své kognitivní funkce a paměťové výkony o stovky % .
Ukázka mnemotechniky: rekord v zapamatování balíčku karet.
Mnemotechniky fungují v podstatě tak, že pomocí fantazie předěláváte věci obyčejné na zajímavé a z abstraktní informace jako jsou třeba čísla, karty, slovíčka, nekonečné řady jedniček a nul tak měníte na něco konkrétního.
Představí se mně muž, který se jmenuje Petr Malý, a já si chci zapamatovat jeho jméno. Udělal bych to následovně: když se řekne Petr, hned se mně vybaví slovo svetr, takže si představím toho muže, jak má na sobě třeba růžový svetr, který je mu navíc malý. A během několika sekund si pamatuji jeho jméno a nestojí mě to žádnou námahu.
Pletou se vám čísla 150, 158, 155?
Stačí si pamatovat jen poslední číslo, takže 0, 5, 8
150 – hasiči. Pamatovat 0 a spojit s hasiči – 0 vypadá tvarem jak hasičská hadice.
Plete se vám, která řeka vytvořila Grand Canyon?
Nejste si jistí, jestli to byla Dyje 🙂 nebo Colorado? Pomožte si tím, že si představíte Grand Canyon a jak v něm jede někdo na kole (Colorádo). Zkuste si na chvíli zavřít oči a představte si to. A teď se už nemusíte bát, že si to zase zapomenete.
Samozřejmě chápu, že to vypadá zvláštně, ale pokud tomu dáte šanci, zjistíte, jak se dá většina věcí snadno pamatovat, a už si nebudete muset číst pořad dokola něco, aby se vám to vrylo do paměti, ale svým vnitřním zrakem si to během pár sekund vybavíte a zapamatujete. Chce to trochu tréninku a na začátku možná budete mít trochu problém využívat svoji fantazii, ale postupem času zjistíte, že jste stále více kreativní.
Je dokázáno, že mnemotechniky rozvíjejí kreativitu, takže budete mít stále více nápadů, dále mnemotechniky pomáhají schopnosti soustředit se. Určitě znáte, že se chcete třeba učit, ale myšlenky vám pořád lítají nad tím, co budete dělat večer, zítra… představte si, že se dokážete na vše soustředit už po několika sekundách a přestanete vnímat okolní svět…
Takže nejen, že si dokážete zapamatovat jednoduchým a rychlým způsobem velké množství informací, ale navíc si zlepšujete svoji paměť a rozvíjíte vaši kreativitu a schopnost soustředit se.
A otázka na závěr?
Pro ty, kdo si zkusili zavřít oči: která řeka vytvořila Grand Canyon?
Znáte 9 snadných Tipů k lepší paměti ? >> Klikněte zde <<