Učte se cizí slovíčka snadno a rychle pomocí obou mozkových hemisfér

Jak si zapamatovat celou mapu světa

Víte, že na naší planetě je dohromady 207 států? A dokázali byste všechny tyto státy vyjmenovat a ukázat na mapě? Některé určitě ano, ale předpokládám, že pokud patříte mezi obyčejné lidi, co nemilují zrovna zeměpis, tak o mnoha státech jste nejspíše jen slyšeli v TV a netušíte vůbec, kde na mapě se nachází. A proč byste to také měli vědět, každý má na starost hromadu jiných věcí, než se zajímat zrovna o všech 207 států.

Pokud byste si ale chtěli z nějakého důvodu rozšířit znalosti, kde přesně se nachází který stát, a zdálo by se vám nemožné zapamatovat si přesné polohy všech 207 států, je tu pro vás jednoduché řešení jak na to.

Jak nejlépe si tedy zapamatovat všech 207 států? Nejlepší řešení by bylo samozřejmě všechny je procestovat a poznat na vlastní kůži, pokud ale zrovna nemáte tolik času a peněz, existuje druhé řešení, a to je zapamatovat si státy pomocí mnemotechnik.

Pokud použijete tuto paměťovou techniku, už se vám nestane, že si budete plést polohu států mezi sebou navzájem a budete s přesností vědět, že na tomto místě leží Paraguay a ne Uruguay.

Pokud si budeme chtít zapamatovat jednotlivé státy, nejdříve si musíme za každý stát dosadit něco, co nám bude připomínat ten stát. A my si pak nebudeme pamatovat přímo název toho státu, ale jen tu věc, co jsme za ten stát dosadili. Potom si věci, které budeme mít dosazené za stát, představíme a vytvoříme si z těchto věcí příběh. Pokud vám to zatím nedává moc smysl, z praktické ukázky to hned pochopíte.

Nejdříve si tedy dosadíme něco za stát, a to můžeme udělat dvěma způsoby:

1. způsob: Podíváme se na název určitého státu a nejlépe první věc, co nás napadne, si dosadíme za ten stát.

Příklad: Rusko = vodka, Kanada = hokej, Čína = kung fu…..

2. způsob: Za určitý stát si dosadíme slovo nebo více slov, které zní podobně jako název státu, který si chceme zapamatovat. A potom, až uslyšíme tato slova, hned si vzpomeneme na náš stát.

Příklad: Rumunsko = rum, Maďarsko = ma mně dala dar, Polsko = poleno skočilo

Toto je ukázka, jaké představy nebo slova, bych si za státy Jižní Ameriky dosadil já. (Pokud chcete, můžete si za každý stát dosadit svoji asociaci… je to vždy lepší než používat asociace někoho jiného).

Argentina – papoušek Ara

Chile – číro

Uruguay – urna

Paraguay – parašutista

Bolívie – něco bolí + květina lilie

Brazílie – fotbal

Peru – pračka

Ekvádor – smyšlená ex přítelkyně co jí vyléčili nádor

Kolumbie – vězení

Venezuela – ven

Trinidad a Tobago – tři taťkové (anglicky taťka = dad) s báglama

Guyana – chlap (anglicky guy = chlap)

Surinam – někdo je surovej na někoho

Francouzské Guyana – francouzský chlap (anglicky guy = chlap)

Mapa jednotlivých států Jižní Ameriky:

mapa

Nyní je důležité se podívat na mapu a na polohy, kde leží jednotlivé státy. Pokud chceme, můžeme si mapu rozdělit například na 3 části a na této mapě si vytvořit 3 příběhy.

Teď zapomeňte na mapu a zkuste si jen představit papouška, který má na levé straně hlavy číro. Toho papouška bolí hlava, protože mu z ní roste lilie. Představte si papouška s čírem na levé straně a z prostředku hlavy mu roste kytka. Na pravé straně papouška si představte malinkého parašutisty, který skáče s padákem z papouška a jak parašutista dopadne, spadne do urny. Teď se podívejte na mapu a tento příběh si představte na mapě. Pokud jste si skutečně představovali tento příběh, tak jste teď nejspíš zjistili, že jste si zapamatovali 5 států i s jejich polohami na mapě, a to konkrétně: Argentina, Chile, Bolivie, Paraguay, Uruguay.

Teď se můžete podívat na mapu a začneme Kolumbií, která představuje vězení. Z vězení pustili vaši smyšlenou ex. přítelkyni (ex. přítele) s vyléčeným nádorem (Ekvádor). Protože byla ve vězení, jediná práce, kterou zde mohla dělat, bylo praní prádla v prádelně (Peru). Z vězení pustili také ven (Venezuela) tři taťky s báglama (Trinidad a Tobago).

A poslední příběh: Muž (Guyana) byl surový na (Surinam) Francouze, protože mu nechtěl dat francouzskou bagetu (Francouzská Guyana).

Kde leží Brazílie, si snadno zapamatujeme díky její velikosti…

Možná, že se vám může zdát zdlouhavé vymýšlet si takové příběhy a slova k nim, ale pokud budete chvíli trénovat, půjde vám to samo a zjistíte, jak velice efektivní tato metoda je. A hlavně u vytváření těchto příběhů trénujete paměť, kreativitu i schopnost soustředit se. Navíc k učení tímto způsobem nebudete mít takový odpor, a budete to brát spíše jako legraci.

Pokud chcete a máte více času, můžete si také nakreslit mapu a na místa jednotlivých států si můžete nakreslit obrázky, které pro vás představují jednotlivé státy. Nemusí to být žádné umělecké dílo, spíš jde o to, že se vám tímto způsobem víc vryje do paměti poloha jednotlivých států. Například Brazílie je velký stát na pravé straně a pro mě představuje Brazílie fotbal, takže balón…nakreslím si tedy velký balón na pravou stranu mapy a když bych si později chtěl vzpomenout, kde že je ta Brazílie, budu vědět, na jaké místo jsem kreslil ten kopačák. Zkrátka, tím že si nakreslíme obrázek, si lépe zapamatujeme jednotlivé polohy státu, ale je to trochu časově náročnější.

Obrázek pro inspiraci:

nakreslená mapa

Popis k obrázku: Můžete si také pohrát s detaily, například představitel Guyany (Chlap) je vybarven červeně, protože červená je agresivní barva a on je surový na Francouze… Francouz je vybarven zeleně, protože hned první věc co mě napadne, když se řekne Francie, je žába a ta je zelená, proto je také vybarven zeleně…

Pokud budete hodně trénovat, můžete si zapamatovat polohy a názvy všech 207 států třeba za hodinu čistého času, což by bylo klasickým biflováním naprosto nemožné a v hlavě by akorát vznikl jeden velký zmatek. Zkuste to a sami uvidíte, jak je tento způsob efektivní.

Znáte 9 snadných Tipů k lepší paměti ? >> Klikněte zde <<

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  •  
     
  • Kontakt

    Tel. 739 619 543
    vaclavposolda@pametauceni.cz