Online kurz: Trénink paměti
   naučte se zapamatovat si cokoli 

Stres a jeho vliv na naši paměť

Stresové hormony nám blokují dráhy pro ukládání a vybavení si uložených informací z paměti.

Co to pro vás znamená: pokud si budete nechávat hodně učení na poslední chvíli a pak jste z toho ve stresu, budete se tu samou látku učit třeba i o čtvrtinu času déle. Takže když neumíte zvládat stres, je lepší přemoci se a pustit se do toho co nejdříve, ať ušetříte nějakou tu čtvrthodinu času na něco zajímavějšího než učení (tedy pokud vás učení do školy nebaví 🙂 .

Jak se dál projevuje stres? Určitě se každému z vás stalo, že vám občas něco vypadlo nebo že jste měli najednou okno. Je to zase vlivem stresových hormonů – vyplaví se nám do mozku a zablokují nám části naši paměti. Špatné je, že pokud dostaneme okno v nějaké důležité situaci, jsme z toho ještě víc ve stresu, tím pádem se nám vyplaví další stresové hormony a jsme teoreticky v pasti, dokud nám z ní někdo nepomůže nebo až stres trochu odezní.

Moje rada je: pokud budete mít okno, zbytečně nepanikařte. Ideální by bylo, kdyby s vámi měl učitel trpělivost a trochu vám poradil nebo trochu uvolnil atmosféru, aby z vás stres spadl. Pokud by na vás začal učitel třeba křičet nebo vám zdůrazňovat, jak je důležité, abyste si na to teď hned vzpomněli, vyvolá ve vás jen větší stres.

Myslím si, že stres by měl být brán jako normální fyziologická reakce, která musí odeznít, stejně jako například červenání, to se také objeví a nemůžete mu poručit, aby zmizelo.

Navíc bylo zjištěno, že dlouhodobý stres narušuje celkově naše myšlenkové procesy. Nejen zhoršuje naši paměť, ale neblaze ovlivňuje i naši psychiku, oslabuje imunitní systém, způsobuje různé nemoci atd….

Proto je vhodné stres neignorovat a spíše popřemýšlet, jak se mu mohu vyhnout nebo stres snížit například relaxačním cvičením, masáží…v podstatě je vhodné dělat všechny činnosti, které nás uklidňují a zbavují stresu.

Dodatek: Mně osobně se stalo, že jsem v jednom testu měl odpovědět na otázku, kterou jsem moc dobře znal, ale najednou jsem si nemohl vzpomenout na odpověď. Nejzajímavější na tom bylo, že jsem nebyl vůbec ve stresu, ani to, že jsem nevěděl odpověď, mě nevystresovalo… řekl jsem si OK, pak si na to vzpomenu a zatím jdu dál. A víte co? Nevzpomněl jsem si na to. Vědomě jsem sice ve stresu nebyl, ale podvědomě asi nejspíš ano, protože jak jinak bych mohl zapomenout na něco, co běžně používám a znám tak dlouho?

Znáte 9  tipů k lepší paměti ? >> Klikněte zde <<

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  •  
     
  • Kontakt

    Tel. 739 619 543
    vaclavposolda@pametauceni.cz