Online kurz: Trénink paměti
   naučte se zapamatovat si cokoli 

Jak si zapamatovat 100 věcí? METODA PŘÍBĚHU

Než si povíme o metodě příběhu, bude dobré si zkusit krátký test vaší paměti, který bude sloužit    k tomu, abyste srovnali, kolik si toho dokážete zapamatovat teď a kolik si toho zvládnete zapamatovat, když použijete tuto metodu.

Zkuste si slova pod touto větou 3x zopakovat, poté zavřete oči a počítejte od 20 do 1 (20,19,18,… ) a pak si zkuste vzpomenout na co nejvíc z těchto slov.

čokoláda, had, auto, pneumatika, hřebík, obchod, krokodýl, zubní vrtačka, pytel s penězi, pavouk, postel, nůž, budík

Kolik slov jste si dokázali zapamatovat?

Ve skutečnosti si skoro nikdo nedokáže zapamatovat více než 9 věcí.

Naše krátkodobá paměť má totiž omezený prostor na uložení si informací, u většiny lidí je to 7±2 položky. Pokud si chceme zapamatovat víc věcí, musí dojít k uvolnění části krátkodobé paměti (nová informace nahradí tu starší nebo musí dojít k přesunu starší informace do dlouhodobé paměti a tím dojde k uvolnění krátkodobé paměti).

Pokud si chceme zapamatovat slova způsobem, že je čteme pořád dokola, tak se je vlastně snažíme vtlačit do naší dlouhodobé paměti, ale naše paměť má určité filtry a ty rozhodují na základě svých algoritmů, co si zapamatujeme snadno a co ne.

Představte si velkou zeď, která rozděluji naši krátkodobou paměť a dlouhodobou paměť. Pokud chceme informaci dostat do dlouhodobé paměti, musíme se přes tuto zeď dostat. Opakování slov pořád dokola je něco, jako když prorážíme zeď beranidlem, časem se nám to povede, ale dá to moc práce. My tu zeď, ale nemusíme rozbíjet, protože ve zdi jsou brány, kterými můžeme kdykoliv vejít (pro jistotu: Bránou je myšleno to, že víme, co a jakým způsobem si naše paměť dobře pamatuje s minimem našeho úsilí – stručně, jak oblafneme naše paměťové filtry).

A metoda příběhu je jedna z bran do naší dlouhodobé paměti, protože příběhy naše krátkodobá paměť posílá takřka hned do dlouhodobé paměti.

A co to je metoda příběhu? Je to jedna ze základních mnemotechnik, která se někdy nazývá i metoda spojování a spočívá v tom, že věci které si chceme zapamatovat, do sebe propojujeme a tím dochází k vytváření příběhu. Teď se můžete podívat na ukázku metody příběhu, a poté si můžete na dalších slovech zkusit vytvořit svůj vlastní příběh.

Ukázka metody příběhu:

papoušek, fén, koloběžka, bota, knížka, telefon, hrnek, větrák, růže, počítač, slon, pepř, radiátor.

Stručný příběh: Před sebou vidíte papouška co si fénuje pírka, který pak nasedne na koloběžku, rozjede se, ale spadne, protože najel na botu – cítí se zraněn, tak chce zavolat záchranku a bere si do ruky knížku, o které se domnívá, že je to telefon. Smějete se mu – on po vás hodí hrnek, ale uhnete a hrnek vlítne do větráku, ze kterého místo střepů vylítnou stovky růží a vy před těmito růžemi uhýbáte jako v počítačové hře. Během uhýbání vidíte, jak na vás běží slon, který si po cestě omylem šňupl do chobotu pepř, chce se mu kýchnout a vykýchne na vás radiátor.

Je to něco jiného, než biflování, ale hlavně – funguje to o moc lépe! Možná vám bude ze začátku vytvoření příběhu dělat menší problém, ale když vydržíte a získáte trochu zkušeností, tak si takový příběh vytvoříte třeba za 20 sekund.

A teď si sami zkuste vytvořit příběh a nezapomínejte, že se nekladou žádná omezení a čím barvitější, vtipnější, emočně nabitější nebo neobvyklejší vaše představa bude, tím lépe si ji zapamatujete. A pokud vám bude vytvoření představy dělat trochu problém, tak to vůbec nevadí, není kam spěchat, berte to jako hru, jen se uvolněte a užijte si to.

Tip: můžete si představit, že jste sami součástí tohoto příběhu, tím se vám příběh uloží do paměti ještě lépe.

Vytvořte si příběh ze stejných slov, která byla v prvním testu:

čokoláda, had, auto, pneumatika, hřebík, obchod, krokodýl, zubní vrtačka, pytel s penězi, pavouk, postel, nůž, budík

Po vytvoření příběhu si ho ještě jednou zopakujte, poté zkuste zavřít oči a přehrajte si váš příběh s tím, že vyjmenujte všech 13 slov, která příběh obsahoval. Kolik slov jste si zapamatovali teď?

Výhoda metody příběhu: nepotřebujeme žádné paměťové paláce. Samozřejmě, pokud máte vaše paměťové paláce vytvořené, mohou se tyto příběhy odehrávat na jednotlivých místech vašich paměťových paláců.

Nevýhoda metody příběhu: Pokud zapomenete první věci z vašeho příběhu, může dojít ke ztrátě celého příběhu, proto je lepší, pokud nemáte moc zkušeností s užitím této metody, vytvářet raději kratší příběhy, protože ztráta 10 věcí není tak hrozná jako 100 věcí.

Tip: Pokud si chcete zapamatovat příběh nadlouho, používejte principy opakování.

Už vám stačí jen chvíli trénovat a pak můžete ukázat vašim přátelům, jak snadno si zapamatujete klidně 100 věcí a potom je to můžete třeba taky naučit 🙂 .

A nezapomeňte, že metoda příběhu je druh mnemotechniky, takže jejím trénováním zlepšujete navíc svoji paměť, rozvíjíte vaši kreativitu a schopnost soustředit se.

Pokud máte jakýkoliv dotaz, napište ho do komentářů a já vám na něj rád odpovím.

Znáte 9 snadných Tipů k lepší paměti ? >> Klikněte zde <<

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  •  
     
  • Kontakt

    Tel. 739 619 543
    vaclavposolda@pametauceni.cz