Online kurz: Trénink paměti
   naučte se zapamatovat si cokoli 

Myšlenkové mapy

MYŠLENKOVÉ MAPY

Pokud jste se zatím s myšlenkovými mapami nesetkali nebo je zatím nevyužíváte, protože nevíte, k čemu by vám byly nebo k jakému účelu vůbec slouží, tak v tomto článku se dozvíte vše, co by vás ohledně myšlenkových map mohlo zajímat.

A co že je ta myšlenková mapa a proč je účinná?

Myšlenková mapa je grafické uspořádání učiva nebo našich myšlenek pomocí klíčových slov, která jsou navíc doplněná obrázky.

Pokud se učíme běžným způsobem, u kterého si látku pouze čteme, je zapojena převážně levá hemisféra. Avšak při použití obrázků a různých barev dojde k výrazně větší aktivaci i pravé hemisféry. A při větší aktivaci obou hemisfér dochází k většímu probuzení kreativity, takže se nám začnou objevovat nové nápady a myšlenky, které by mohly zůstat skryty, pokud by byla zapojena převážně jen levá hemisféra.

Navíc díky přehlednosti myšlenkové mapy vidíme informace v širších souvislostech, nejen izolovaně, a díky tomu si více uvědomujeme jejich vzájemný vztah.

Myšlenkové mapy nám pomáhají k tvoření nových nápadů, k lepšímu chápaní a také výrazně podporují naši paměť.

Můžeme je použít například k učení, plánování, řešení problémů, tvoření projektů atd.

Ukázka myšlenkové mapy:

ukázka myšlenková mapa

Postup, jak vytvořit myšlenkovou mapu:

Hlavní téma umístíme do středu papíru. Téma může být znázorněno slovem i obrázkem.

Z hlavního tématu budou vycházet podtémata formou zakřivených větví (zakřivené jsou z toho důvodu, aby docházelo k větší stimulaci pravé hemisféry). Z podtémat vycházejí další menší větve…

Do mapy se doporučuje kreslení různých obrázků, symbolů, vybarvování větví různými barvami….

Myšlenkové mapy mají být stručné a přehledné, proto se zde nepoužívají celé věty ale jen klíčová slova, stručná hesla nebo krátká slovní spojení.

PS: Všeobecná pravidla, která se doporučují, nemusíte vždy nutně dodržovat. Důležité je, aby mapa byla přehledná a sloužila dobře vám.

Ukázka části větve myšlenkové mapy, která znázorňuje text pod obrázkem.

klenbuterol Tato látka má obecně prodloužený účinek (až 12 a více hodin), vyšší biologickou dostupnost (důležité pro možnost orální aplikace, mohou být užity i retardované lékové formy) a je vhodná např. při nočních astmatických obtížích. Největší význam má ovšem i zde inhalační způsob podání. Klenbuterol bývá zneužíván jako doping („anabolická“ látka pro zvýšení výkonnosti) u sportovců. Konec ukázky

Pokud budete mít více popisků podobných léků a budete si muset zapamatovat názvy léků i s jejich účinky, tak pomocí obrázků docílíte snadno toho, že se vám léky a jejich účinky vzájemně mezi sebou nepopletou.

Výhoda učení pomocí myšlenkových map je, že pokud si mapu kreslíte, už se vlastně zároveň i učíte a navíc se u kreslení i odreagujete. Můžeme říct, že je to způsob učení nenásilnou formou, který v nás nevyvolává nechuť, která u někoho může vznikat při běžném učení.

Další výhoda, pokud používáte mapu k učení, je, že po vytvoření mapy si ji můžete někam nalepit nebo položit na stůl a když kolem ní několikrát za den projdete, automaticky si zapamatujete, který obrázek je na kterém místě….tím pádem si informace mezi sebou tak snadno nepopletete.

Myšlenkové mapy můžete tvořit sami ručně nebo existuji i programy pro tvorbu myšlenkových map (placené i zdarma). Já osobně upřednostňuji spíše kreslení ručně než pomocí softwaru, je to tím, že pokud kreslím mapu ručně, tak si i lépe zapamatuji.

Na druhou stranu, jasná výhoda programu je, že si do vašich map můžete vkládat i obrázky z internetu, takže mapy vypadají pěkně, i pokud zrovna nepatříte mezi výtvarně nadané jedince 🙂

Znáte 9 snadných Tipů k lepší paměti ? >> Klikněte zde <<

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  •  
     
  • Kontakt

    Tel. 739 619 543
    vaclavposolda@pametauceni.cz