Učte se cizí slovíčka snadno a rychle pomocí obou mozkových hemisfér

Souvisí paměť s IQ?

Jak souvisí paměť s inteligencí?

Existuje souvislost mezi pamětí a inteligencí? Mají lidé s lepší pamětí vyšší IQ? A jak je to s lidmi, kteří hodně zapomínají? Nemají tito lidé náhodou nižší IQ? Určitá souvislost mezi pamětí a inteligencí je, ale nemusí být na první pohled taková, jak se může zdát.

Na začátku by bylo vhodné říct, že inteligence je v našich hlavách spojována s chytrostí a na chytrost nebo na to, zda je někdo inteligentní, se díváme vždy na základě určitého kontextu.

A jaký kontext máme na mysli? Uvedeme si to na příkladu: Představme si, že se naše IQ zvýší o 20 bodů, takže budeme chytřejší, zároveň se však všem ostatním lidem jejich IQ zvýší o 150 bodů. Takže se stane, že my budete inteligentnější, ale všichni lidé na tom budou mnohem lépe než my. Avšak díky změně kontextu, která rozhoduje o celkové situaci, se z nás stane „nejhloupější člověk“ na světe, i když budeme paradoxně chytřejší. A tím se dostáváme k zajímavé myšlence.

Představte si, že máte na výběr dvě možnosti.
První možnost by byla, že se vaše inteligenci sníží o 10 bodů a zároveň se všem ostatním lidem jejich IQ sníží o polovinu. A druhá možnost by byla, že se vaše IQ zvýší o 10 bodů a zároveň se všem ostatním lidem zvýší IQ o 100 bodů.

Jakou možnost byste si vybrali vy? Mít IQ o 10 bodů nižší a být nejchytřejší člověk na zemi nebo mít IQ o 10 bodů vyšší, ale být nejhloupějším člověkem na zemi? To je složitá otázka.

Vrátíme se však k tématu. Jsou tedy lidé, kteří si dokáží pamatovat víc informaci, více inteligentní? Pravda je taková, že lidé, kteří si dokáží zapamatovat více informací, ve většině případů vypadají chytřeji a inteligentněji. Určitě jste už někdy viděli člověka, který ve vědomostních kvízech znal skoro všechny odpovědi. Takový člověk v nás zkrátka budí respekt. Opačným příkladem může být, pokud se setkáte s člověkem, který během chvíle zapomene, co jste mu řekli a na všechno se ptá pořád dokola. Takový člověk zkrátka moc inteligentně nevypadá.

Já osobně jsem však zastánce názoru, že paměť a inteligence mezi sebou nemusí mít vždy přímou souvislost. Existují totiž lidé, kteří jsou hodně inteligentní, ale neustále něco zapomínají a hledají. A stejně tak jsou lidé, kteří jsou méně inteligentní, ale dokáží si snadno zapamatovat hodně informací.

Když jsme u toho pamatování, myslím, že je důležité zmínit nesprávný myšlenkový pochod, který má velká část lidí, a to nadávat sám sobě, pokud jsme na něco zapomněli. Určitě se vám někdy stalo, že jste například měli vyzvednout na poště balík, ale zapomněli jste ho vyzvednout a vzpomněli jste si na to až doma u dveří. Většina lidí si řekne „já hlupák“ nebo něco podobného. Tato situace je však zajímavá v tom, že my si nadáváme do hlupáků, ale přitom to, že jsme ne něco zapomněli, nemá nic společného s tím, jestli jsme nebo nejsme hloupí nebo inteligentní. Problém byl nejspíše v tom, že jsme se nedostatečně soustředili, mysleli na jiné záležitosti, byli jsme ve stresu atd., a proto jsme zapomněli vyzvednout balík – tedy ne proto, že bychom byli hloupí.

Osobně si myslím si, že je důležité naučit se doopravdy oddělovat to, že když na něco zapomeneme, znamená, že jsme na něco zapomněli a vůbec nic to nevypovídá o tom, zda jsme nebo nejsme chytří. To jsou dvě naproste odlišné věci. Proto je spíš vhodnější zamyslet se nad tím, proč jsme na určitou věc zapomněli, než si nesmyslně nadávat.

Co se týká vědomostí, myslím, že pokud si člověk pamatuje hodně informací, nemusí to znamenat, že je tento člověk více inteligentní. Představte si situaci, že se naučíte 2 000 odpovědi ve vědomostní hře, která se zaměřuje na téma motýli. Když si pak s přáteli sednete k této hře a uslyšíte určitou otázku, odpovíte vždy správně. Před vašimi přáteli budete díky správným odpovědím na všechny otázky vypadat hodně chytře, ale stanete se ve skutečnosti díky znalostem o motýlech chytřejší? Pravda je, že spíše budete mít více vědomostí, ale chytřejšími nás zrovna tento druh informací neudělá.

Další věc, která muže vypovídat o naší inteligenci, jsou výsledky IQ testu. Jsou však výsledky IQ testu spolehlivé? V IQ testech jsou některé otázky zaměřeny na krátkodobou paměť. Pokud se však naučíte paměťové techniky, nebude pro vás problém na otázky tohoto typu snadno odpovědět. Díky tomu, že na otázky, které jsou zaměřené na krátkodobou paměť, správně odpovíte, dosáhnete lepších výsledků, tedy výsledek testu vám řekne že Vaše IQ je vyšší, ale má člověk doopravdy vyšší IQ? Podle výsledků testů ano, ale prakticky spíše ne.

Myslím, že důležité je uvědomit si to, že v lidském mozku je zakořeněna spojitost, která nám říká něco ve stylu: lidé, kteří mají dobrou paměť nebo lidé, kteří mají hodně vědomostí, jsou více inteligentní. A je jedno, jestli tato informace je pravdivá nebo není. Zkrátka taková „rovnice“ v našich hlavách je. Nemůžeme se vyhnout pocitu, že člověk, který ve vědomostním kvízu odpovídá s lehkostí na všechny otázky, nemusí být zas až tak moc inteligentní.

Mně se například stává, že když se lidé dozví o některém z mých paměťových výkonů, tak se mně ptají, jak velké mám IQ. Já odpovím, že IQ nemá s mými paměťovými výkony nic společného. Také upřesním, že například zapamatovat si Ludolfovo číslo na 5 000 desetinných míst nebo zapamatovat si balíček 52 karet za méně něž 90 sekund je schopný prakticky každý člověk, který se naučí správnou techniku a pak se v této technice dostatečně zdokonalí. I tak když tyto informace někomu řeknu, tak ten člověk má stejně v hlavě, že musím být víc inteligentní, jinak bych něco takového nedokázal. A já mohu tohoto člověka přesvědčovat, jak chci, ale nemá to žádný účinek.

V našich hlavách zkrátka máme určitou podvědomou rovnici: lepší paměť nebo více znalostí = člověk je více inteligentní/chytrý. Když tuto informaci víme, můžeme ji využít nebo zneužít. Chcete vypadat chytřeji? Naučíte se například techniku paměťových paláců. Když se pak s někým seznámíte, tak si budete průběžně všechny důležité informace o tom člověku ukládat do paměťových paláců a příště, když určitého člověka potkáte, bude se divit, co všechno jste si o něm zapamatovali. Nebo se můžete naučit paměťovou techniku na zapamatování si jmen. Můžete si představit situaci, když jste na určité firemní akci ve skupince 10 lidí a přistoupí k vám neznámý člověk. Vy a dalších 9 kolegů se neznámému člověku představíte. Poté tento člověk pronese: „pro jistotu si vaše jména zopakuji“ a začne snadno odříkávat všechny vaše jména a na každého z vás se usměje. Takový člověk vzbudí dojem.

Paměťových technik je samozřejmě hodně a díky nim na svoje okolí zaručeně zapůsobíte. Je tu však druhá otázka a to, jestli mate potřebu na svoje okolí zapůsobit. Každopádně díky těmto technikám na své okolí zapůsobíte, a je jenom na vás, jestli chcete nebo nechcete zapůsobit. Obsah tohoto článku můžeme závěrem shrnout takto: 

Lepší paměť neznamená vyšší inteligenci, ale díky lepší paměti budeme vypadat a působit na své okolí ještě o něco inteligentněji.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  •  
     
  • Kontakt

    Tel. 739 619 543
    vaclavposolda@pametauceni.cz